Pobírám rodičovský příspěvek a dítě mám ve školce

Pobírám rodičovský příspěvek a dítě mám ve školce

Ze společnosti

Pobírání rodičovského příspěvku dozná dle sociální reformy několika změn. Bude možné pobírat rodičovský příspěvek na dítě starší 2 let a dítě přitom umístit do školky. Myslím si, že jsou mnohem lepší způsoby, jak podpořit návrat maminky do práce.

Výše rodičovského příspěvku je v Česku při mezinárodním srovnávní velmi vysoká (v porovnávní s průměrnou mzdou). Ojedinělá je i možnost pobírat rodičovský příspěvek až do 4 let věku dítěte. Proto si myslím, že rodič (jedno jestli maminka nebo tatínek) pobírající rodičovský příspěvek by se měl skutečně o dítě starat a celodenně o ně pečovat. Tato podmínka není samozřejmě při práci a umístnění dítěte do školky splněna. Umisťovat dvouleté děti do školky, není dle mého názoru správné, dvouletému dítěti je ještě nejlépe s rodiči.

V době, kdy stát musí výrazně šetřit a snižovat státní zadlužení, není možnost pobírání rodičovského příspěvku na dítě, které bude celý den ve školce správným řešením. Zvláště, když u tříleté varianty se jedná o 7 600 Kč měsíčně.

Je to velké plus pro dítě i rodiče do života, když jsou první roky spolu. Rodič s dvouletým dítětem, který potřebuje pracovat, si má zvolit dvouletou variantu a po dovršení dvou let věku dítěte jít do práce. Pobírat rodičovský příspěvek a mít dítě ve školce mi nepřijde jako vhodná podpora mladých rodin. Výhodnější je podpora flexibilních a zkrácených pracovních úvazků, např. nižšími odvody na pojistném placeného zaměstnavatelem. Právě zkrácené pracovní úvazky by mnohé mladé rodiny velmi přivítaly.

Situace ovšem nebude jednoduchá ani pro rodiče s dvouletými dětmi, kteří budou chtít pracovat. Ve většině měst mají mladé rodiny problém se školkou, umístit dvouleté dítě do školky je téměř nemožné. Vždyť mnoho tříletých dětí se do školky nedostalo. Případné upřednostňování dvouletých dětí, jejichž rodiče mají práci před rodiči tříletých dětí, momentálně bez práce při přijímání do školky, by rozhodně nebylo správné. I nezaměstnaný rodič potřebuje čas na hledání práce.


Informace o příspěvku

Příspěvky v blogu Pobírám rodičovský příspěvek a ...
Žádné příspěvky v diskusi.

Přidání příspěvku do diskuse
povinné položky jsou označeny *

Autor příspěvku
* * * * *

Články autora tohoto příspěvku v archivu
více

  EU: Daňové platby zaměstnance s průměrnou mzdou

Datum publikování: 5. 10. 2016
Zdroj: Práce a mzda

  OECD: Zdanění rodin v Česku jedno z nejnižších

Datum publikování: 12. 7. 2016
Zdroj: Práce a mzda

  Jak vysoké jsou mzdy v Německu?

Datum publikování: 28. 5. 2016
Zdroj: Daně a právo v praxi

  Daňové odvody zaměstnance v zemích OECD

Datum publikování: 1. 5. 2016
Zdroj: Daně a právo v praxi

  Mzda očima zaměstnance a zaměstnavatele v zemích OECD

Datum publikování: 5. 1. 2016
Zdroj: Práce a mzda

Všechny články tohoto autora v archivu